Dnes je - svátek má  

 Obec Kostelní Hlavno

 
        - Informace pro občany
        - Kalendář akcí
        - Úřední deska
        - Elektronická podatelna
        - Povinné informace
        - Samospráva obce
        - Územní plán obce
        - Stavební akce, Projekty
        - Historie a památky obce
        - Firmy v obci
        - Karate
        - Ranch Kostelní Hlavno

 

Základní informace o obci
 

Obec Kostelní Hlavno, leží v trojúhelníku měst Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Mělník a Mladá Boleslav. Díky rychlostní komunikaci R-10 Praha-Mladá Boleslav-Turnov má ideální spojení do cca 20 km vzdálené Prahy.

Obec patří do správního území města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav  a současně je součástí mikroregionů "Cecemínsko" a "Dolní Pojizeří". Ze všech tří osad v okolí se stejným základem jména - Kostelní Hlavno, Sudovo Hlavno a Hlavenec je nejstarší a současně i největší. Nedaleko obce leží i známá rekreační oblast jezer Lhota a Křenek (Ovčáry).
Letecký pohled na obec Kostelní Hlavno
Tomáš Hora THC, foto Martin Pokladník
 
 
Geografická poloha, hranice, vnější vazby 
Obec Kostelní Hlavno je samosprávnou obcí, obhospodařující jedno katastrální území. Patří do správního území města Brandýs nad Labem-Staré Boleslavi, je součástí mikroregionu Dolní Pojizeří a Cecemínsko.

Katastrální území obce je velmi silně zemědělsky využíváno, přispívá k tomu především rovinatá krajina s půdou vysoké bonity. V katastru obce je celkem 615 ha zemědělské půdy. Lesní porosty (25 ha) jsou převážně smíšené, borové a bukové, v okrajích akáty.
                                  
Rekreace a cestovní ruch
Území obce Kostelní Hlavno neleží v žádné z typických rekreačních oblastí, obec však má ideální spojení na blízké rekreační oblasti jezera
Lhota a Křenek (Ovčáry).

 
Symboly obce
Znak
Modro-červeně dělený štít. Nahoře vynikající stříbrný kostel s věží vpravo. Věž s jedním oknem a jehlancovou střechou se zlatou makovicí. Loď s pěti půlkruhově završenými okny vedle sebe, na střeše nad kněžištěm černý sanktusník s cibulovou bání a zlatou makovicí s křížem, okna černá a střechy červené. Dole stříbrná koňská hlava se zlatou hřívou.

Kostel je heraldicky stylizovanou podobou hlavenského kostela – je mluvícím znamením a symbolizuje první část jména obce. Modrá barva štítu je barvou oblohy a kostel je pomyslně umístěn do přirozeného prostředí. Druhou část názvu obce symbolizuje koňská hlava. Červená barva pole a stříbrná hlava koně mají shodné tinktury jako erb českých králů, kteří byli vlastníky vsi od poloviny 16. století až do konce vrchnostenské správy v polovině 19. století.

VLAJKA
List tvoří červené karé a dva vodorovné pruhy, bílý a modrý. V karé bílá koňská hlava se žlutou hřívou. Karé s figurou koňské hlavy opakuje podobu dolní poloviny štítu. Modrý pruh má barvu horní poloviny štítu a bílý pruh se shoduje s tinkturou kostela. Velikost vlajky je dána poměrem šířky listu k jeho délce 2:3.

autorem návrhu je heraldik Stanislav Kasík,
Roudnice nad Labem, 16. května 2007Pohled na obec od Mečeříže
fotoarchiv obce Kostelní Hlavno

 

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA OBCE

Základní statistické údaje
Počet částí: 1
Katastrální výměra: 684 ha
Počet obyvatel: 489 (1.1.2010)
Průměrný věk: 38
Podíl žen: 52,6%
Pošta: ano
Škola: ano
Zdravotnické zařízení: ano
Policie: ne
Kanalizace (ČOV): ano,
dokončena 6.11.2015
Vodovod: stavební povolení, výstavba a kolaudace současně s kanalizací
Plynofikace: ne
První písemná zpráva: 1052
Nadmořská výška: 194 m.n.m.
 

Obec Kostelní Hlavno je členem
DSO Cecemínskoa
DSO Dolní Pojizeří
 


 

 

©2006-2010 OBEC KOSTELNÍ HLAVNO, všechna práva vyhrazena